Branża bez złudzeń

Branża bez złudzeń

Myślisz może, że prowadzenie hotelu to zajęcie nie dość, że wygodne, to jednocześnie niezmiennie dochodowe? Pozwól, że pozbawimy cię złudzeń.

Oczywiście nie będziemy twierdzić, że to zawód, którego nie powinieneś dotykać nawet kijem. Jak każda praca, i ta ma swoje zalety i wady. Sęk w tym, że wad zwykle nie dostrzegamy. Trudno je dostrzec, jeżeli wynajęte przez nas kwatery nad morzem są ładne i wygodne, a jeszcze trudniej, jeśli okazują się pokojami zaniedbanymi i mało komfortowymi. Pozwól, że rozwiniemy tę myśl.

Załóżmy, że wybierasz się na wczasy nad nasz rodzimy Bałtyk. Noclegi nad morzem, jak i gdziekolwiek indziej, dzielą się zasadniczo na dwa rodzaje: albo są komfortowe i satysfakcjonujące, albo wywołują rozczarowanie – głównie brakiem dbałości o czystość. Bywa, że wysoka cena nie oznacza czystych podłóg, ale na razie odłóżmy tę myśl.

Przyjechałeś więc do swojej kwatery. Jeżeli jest czysta i wygodna, nawet nie zauważasz ilości pracy włożonej w utrzymanie jej w takim stanie. Jeśli natomiast jest brudna, od razu rodzi się myśl: właściciele nie ruszają tu nawet palcem!

Oczywiście sami właściciele dość rzadko zajmują się sprzątaniem (choć bywają i takie przypadki, zwłaszcza w mniejszych domach wypoczynkowych). Najczęściej obowiązek ten spada na sprzątaczki, których wynajęcie kosztuje. Często tylko kilka osób jest odpowiedzialnych za sprzątanie kilkunastu czy kilkudziesięciu pokoi, możesz więc wyobrazić sobie nakład pracy potrzebny w utrzymanie hotelu czy motelu w najgorętszym okresie.

A potem sezon wakacyjny dobiega końca. Urlopowicze wracają do swoich domów, pozostawiając puste pokoje. Wiele lokali zamyka się na zimę i zostawia pod opieką nadzorcy. W tym czasie nie masz ze swojego przybytku żadnego zysku. Czekasz na rozpoczęcie kolejnego sezonu, mając nadzieję, że napływ gości nie opóźni się na przykład przez pogodę.

W branży turystycznej o sukcesie lub porażce decyduje cała masa zmiennych, zaś przez długie okresy interes jest po prostu zamrożony – najlepiej wówczas znaleźć sobie inne przynoszące dochody zajęcie. Oczywiście, trudności nie są żadnym usprawiedliwieniem dla kiepskich usługodawców. Warto jednak, żebyś miał świadomość ich istnienia, narzekając na koszty pobytu czy na niedokładnie wysprzątany pokój.

Podobne wpisy związane z podróżami:

About the author /


Related Articles

Ostatnio dodane: