akademiki wrocław cennik

akademiki wrocław cennik
2 votes, 3.00 avg. rating (66% score)

Wycieczki objazdowe Włochy (5)Irlandia jest niewielką wyspą położoną na północnym zachodzie Europy szeroką na 275 kilometrów i długą na 486.
Cała wyspa podzielona jest na dwie części, z których jedna jest niezależną Republiką Irlandii a druga Irlandia Północna jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii.
Całą wyspa podzielona jest na cztery prowincje: ULSTER, LEINSTER, MUNSTER i CONNAUGHT. Prowincje podzielone są na 32 hrabstwa, z których 26 wchodzi w skład Republiki Irlandii a 6 jest częścią UK.
Republika Irlandii liczy sobie około czterech milionów obywateli, z czego około 1 miliona mieszka w aglomeracji Dublina. Drugim miastem Republiki jest Cork (około 25 tysięcy mieszkańców), a następne pod względem wielkości to Galway (około 65 tysięcy), Limerick (około 54 tysięcy) i Waterford (około 45 tysięcy).
Republika Irlandii ma dostęp do następujących mórz: Irlandzkiego, Celtyckiego i Oceanu Atlantyckiego a długość morskiego wybrzeża wynosi 1448 kilometrów. Kraj ten graniczy tylko Irlandią Północną.
Klimat na wyspie jest umiarkowanie ciepły (dzięki ciepłemu prądowi morskiemu) z dużą wilgotnością powietrza (częste opady deszczu) i niskimi amplitudami rocznych temperatur.
W Irlandii panuje demokracja parlamentarna, a jej system prawny opiera się na prawie zwyczajowym i ustawodawstwie uchwalanym przez parlament w zgodzie z irlandzką konstytucją. W Republice Irlandii przepisy Unii Europejskiej (w skład, której wchodzi od roku od stycznia 1973 r.) mają moc prawną, a od 2002 roku obowiązującą walutą tego kraju jest euro.
Głową państwa irlandzkiego jest prezydent (wybierany na 7 letnią kadencję w wyborach bezpośrednich), a parlament tego kraju składa się z dwóch izb.

Podobne wpisy związane z podróżami:

About the author /


Related Articles

Ostatnio dodane: